Jawa 350/632

Dočasná náhrada za poruchový typ 350/638. Rám je typu 350/638, motor 350/634 s 14V/15A alternátorem PAL.

Úpravy

Zvýšení výkonu

Jde o tzv. odškrcení motoru na vyšší výkon.
Jawy typu 632 se továrně dodávaly v seškrcené verzi, tento krok musela Jawa udělat v důsledku přísnějších norem co se týká hluku. Původní výkon byl 16,3kW při 5250ot/min a 31Nm při 4750ot/min, seškrcením výkon klesl na 14,7kW při 5000ot/min a 29,4Nm při 4750ot/min, tím se i snížila maximální rychlost ze 128km/h na 118km/h. Úprava spočívá ve vstupu vzduchu do airboxu, vzduch nevchází přímo k filtru vzduchu, ale prochází přes labyrint, který tlumí hluk vstupujícího vzduchu a tím i jeho množství. Přidáním tzv. labyrintu do sání muselo dojít i k úpravě směsi, to spočívá ve výměně hlavní trysky za menší HT92.

A teď k tomu jak získat plný výkon :-). Sundáme sedlo, odděláme pravý kastlík, kde se nachází elektronika. Dále odmontujeme kryt airboxu (vzduchového filtru)u a na vstupu do airboxu je takový plastový labyrint, stačí ho rukou vzít a větší silou oddělat, je tam pouze přilepený. Další krok je karburátor, musíme vyměnit stávající hlavní trysku za HT115. Kvůli výměně musíme vymontovat celý karburátor, což chce trošku cviku. S výměnou  hlavní trysky doporučuju i vyměnit gumovou přechodku z airboxu do karburátoru, jelikož jsou většinou už úplně ztvrdlé a neplní dobře svojí funkci a karburátor přisává vzduch mimo filtr. Dále doporučuju profouknout celý karburátor kompresorem, vyčistit jej a zkontrolovat zda není něco poškozeno.
Ale abych se vrátil k úpravě, hlavní tryska se nachází na spodku karburátoru, je třeba povolit matici a pod ní se už nachází tryska, často jde dost špatně povolit a musí se to udělat kleštěma, ale jde to. Místo ní dát trysku velikosti 115, zpátky našroubovat matku - možno na ní vyměnit těsnění za nové. Pak už jen zpátky nasadíme karburátor na motor. Ještě dopručuju také vyměnit těsnění mezi karburátorem bakelitem a motorem za nové, staré těsnění už svoji funkci nebude splňovat nejlépe. před tím než papírové těsnění tam dáme, je dobré ho namastit oleje, pro lepší funkci.

Takže karburátor máme nasazený, airbox sešroubovaný, přiděláme kastlík, sedlo a můžeme vyrazit na otestování motorky. Určitě bude potřeba ještě seřídit směs, ale tomu se věnuje už další odkaz.

Jinak co můžu říct ze svých zkušeností, tak motorka je o něco hlučnější, ale spíš to pozná jen jezdec a spolujezdec při jízdě, motorka má dunivější zvuk, ale na venek to není až tak patrné.
Spotřeba se mi nijak moc nezměnila a lehký nárust výkonu je poznat, ale nic markantního to není.
Žádné komentáře