Jawa 350/632

Dočasná náhrada za poruchový typ 350/638. Rám je typu 350/638, motor 350/634 s 14V/15A alternátorem PAL.

Úpravy

Fajfky - NGK LB05FP

Konečně už dorazily takřka vymodlené fajfky NGK, typ LB05FP. Vše, co lze zjistit bez provozu se dočtete dále:) Zkušenosti z provozu doplním po první projížďce.
K balení není co dodat, papírová krabička jejíž design čínští plagiátoři zdatně okopírovali. Článek o čínských kopiích zde. Na krabičce je podstatné pouze typové označení fajfky. Zbytek je buď velice snadno čitelný rozsypaný čaj nebo povídání kolem.

To fajfky samotné jsou již podstatně zajímavější. Disponují dvěma pryžovými těsněními proti vodě. Obě těsnění přiléhají dosti silně jak na fajfku, tak na kabel a svíčku. Doporučuji těsnění lehce máznout silikonovou vazelínou nebo stříknout Silkalem. Ochrání je to proti přilepení a rozpraskání.
Na kabel se fajfka našroubuje vrutem. Tento vrut drží ve fajfce pevně a nevytočí se jako u čínských kopií. Docela příjemná změna :).
Na závit M4 u svíčky se fajfka připojí naklapnutím. Fajfka je na svíčce jištěna pružinovým drátem, stejně jako staré fajfky Tesla.
Odrušovací odpor je 5kOhmů a nutno říci, že se dá opravdu změřit. Není již tvořen vzduchovou mezerou jako u čínských kopií.Kabel a svíčka jdou prostrčit gumovým těsněním dosti ztuha, ale je zde vysoká pravděpodobnost dobrého utěsnění fajfky proti vodě. Kabel jde bez problémů použít standardní s měděným jádrem. Co se provedení týče, tak pouze typy na konci značené P, mají utěsnění proti vodě. Koneckonců, můžeme si tu trochu rozebrat značení fajfek vhofných pro Jawu 350. Toto se vztahuje pouze na fajfky NGK:

L - tvar fajfky, L značí 90-ti stupňový úhel.
B - průměr závitu svíčky 14mm
05 - odrušovací odpor v kOhmech, další možnosti jsou 01, 10 a bez označení
F - kabel se připojuje na vrut, další označení dle různých zakončení
P - typ se speciálními těsněními proti vodě

Pro Jawu 350 je podstatné B a F. Závit svíčky je 14mm a na standardní zapalovací cívky se používá kabel s měděným jádrem, jež se jak k cívkám, tak k fajfce připojuje pomocí vrutu. Další výběr už záleží pouze na potřebách uživatele.

Fajfky vypadají velice dobře, snad budou i stejně dobře fungovat. Jak se osvědčí za provozu, dám vědět po první vyjížďce. Už teď se těším:).
Žádné komentáře