Jawa 350/632

Dočasná náhrada za poruchový typ 350/638. Rám je typu 350/638, motor 350/634 s 14V/15A alternátorem PAL.

Úpravy

Elektronické zapalování

Elektronický obvod zapalování má oproti kladívkům několik výhod:
1. Pravidelnější chod 2. Nižší spotřeba 3. Menší nebo žádné starosti s kladívky 4. Snazší start, zejména v zimě

Na druhou stranu, nečekejte zázraky:)
Toto zapalování bylo postaveno na základě obvodu z těchto stránek. Autorovi patří velký dík:)

Tento návod mě přivedl ke stavbě vlastního obvodu, protože původní návrh mi v některých bodech nevyhovoval. Jednalo se zejména o přímé pájení vodičů do desky DPS, takže v případě poškození vodiče se musí demontovat celé zapalování a vodič za pomoci pájky vyměnit. Hlavní změna tedy spočívá v osazení pružinových svorkovnic WAGO. Dají se sehnat za pár korun a fungují výborně. Jejich elektrické parametry jsou pro zátěž v obvodu zapalování dostatečné.


Návrh DPS v programu Sprint Layout ke stažení zde.

Seznam potřebných součástek pro 12V variantu s "-" ukostřeným pólem a spínání kladívky:

100R/2W     (R1, R5)                       2ks
39R/0,6W    (R2, R6)                       2ks
270R/0,6W  (R3, R7)                       2ks
1k8R/0,6W  (R4, R8)                       2ks
BC327/16    (T2, T4)                        2ks
BU931T       (T1, T3)                        2ks
BZX85V180 (D1, D2, D3, D4)        4ks
WIMA MKS4 1KV/33nF (C1, C2)    2ks
WAGO 257/402, (vodič vodorovně) 6ks
WAGO 257 bočnice                         2 ks
Chladič DO1 pro TO220                 2ks
Krabička                                            1ks
Distanční sloupek, výška 5mm     4ks

Katalogový list BC327.
Katalogový list BU931T.


Výroba DPS z přiloženého souboru

Výrobu DPS doporučuji zadat. Ušetříte tím nervy a čas. A pokud DPS nevyrábíte běžně do školy apod. tak ušetříte i peníze. Leptací roztok, deska s měděnou folií a speciální pero Vás přijdou přibližně na ty samé peníze jako zadání výroby.
Pokud se ale přesto chcete pustit do výroby DPS svépomocí, tak zde je pár zkušeností:

DPS jsem vyrobil pomocí laserové tiskárny. Doporučuji zakoupit LESKLÝ fotopapír. Kupte si pro jistotu tak 3 kusy formátu A4 abyste nemuseli kvůli zkaženému tisku lítat do papírnictví. POZOR: zakoupil jsem též speciální folii na výrobu DPS pomocí laserové tiskárny, ale je naprosto nepoužitelná. Tisk byl rozmazaný. Tisknětě přímo z programu Sprint Layout. Jakékoli koverze mezi formáty snižují přesnost a kvalitu tisku. Tiskárnu nastavte na maximální sytost barvy. Sprint Layout umožňuje tisknutí více obrazců DPS na jeden list A4. Doporučuji natisknout jich co nejvíce. Myslím, že obrazců zapalování se na jednu A4 vejde osm. Počet a vzdálenost mezi jednotlivými obrazci zadáváte pomicí tlačítka "Tile" ve funkci Print. Doporučuji zatrhnout políčko "Board Outline". Deska bude vytištěna včetně čáry jejích vnějších hranic. Usnadňuje to zaměření při nažehlování.
Nažehlení DPS je nutno provést velice pečlivě. Jinak celá akce může přijít vniveč.
POZOR: návrh DPS je dělán z pohledu součástek. To znamená, že obrazec tiskneme tak jak je, BEZ ZRCADLENÍ. Zrcadlení je již zohledněno při návrhu DPS.

DPS
Kontrola leptu DPS s natisknutou předlohou. Pohled ze strany součástek.

Osvědčil se mi následující postup:

1. Přes rovné prkno dáme dvě vrstvy hadru kvůli dorovnání.
2. Na prkno s hadrem dáme obrazec potiskem nahoru a na něj vystředíme, za pomoci vytištěných linek, desku mědí k potisku (prostě měď a potisk k sobě). Měď  zdrsníme drsnou stranou kuchyňské houbičky a odmastíme (aceton, tech. benzin).
3. Žehličku na "plný kule" a počkat až zhasne kontrolka.
4. Po zhasnutí kontrolky přiložíme žehličku na desku a hřejeme, s tiskárnou canon 4660PL  se mi osvědčily 2 minuty jako ideální doba, přítlak může být dosti velký, ale chce to zkusit.
6. Sundáme žehličku a počkáme až deska vychladne.
7. Po vychladnutí vhodíme desku do vody, ve vodě zůstane deska asi tak 5-20minut (záleží na papíru, ale spíše déle než méně).
8. Po odmáčení strhneme vrchní vrstvu papíru, pokud je nažehlení provedeno správně, tak se toner neroztrhne, pokud se v této části procesu výroby toner roztrhne, tak toner smyjeme acetonem a celý proces zopakujeme. Ikdybychom roztržený toner opravili fixem, tak dojde k podleptání toneru. Trhání toneru je také známkou nedostatečného nažehlení. Což napravíme prodloužením doby napékání toneru a zvýšením přítlaku.
9. Pokud je toner v pořádku, tak prsty oddrolíme veškerý papír, který zbyl mezi jednotlivými spoji. Pozor zejména na zbylý papír mezi piny tranzistorů. Způsobil by nedostatečné odleptání a zkrat. NEPOUŽÍVAT nástroje během tohoto kroku. Ani kartáček na zuby. Vše musí jít dolu pouze prsty. Je to nimrání hrozné, ale vyplatí se. Nástroje poškodí toner.
10.
Po oddrolení pečlivě, pro jistotu, toner překreslíme lihovou fixou popřípadě nějakou barvou odolnou leptadlu.
11. Hlavní fáze. Suchou desku s nažehleným a překresleným tonerem položíme do leptací lázně mědí směrem dolů. Odleptání tak bude rychlejší. Doporučuji kontrolovat jednou za 5 minut postup leptání. Ke konci doporučuji čatější kontrolu. Lépe desku vytáhnout dříve, než později kvůli podleptání. Dokonalé odleptání věškeré přebytečné mědi se asi nepodaří bez podleptání, proto doporučuji štětcem potírat kritická místa. Jsou to piny tranzistorů T1 a T3. Ostatní spoje mají dostatečné mezery.
12. Po leptu opláchneme desku a vysušíme.
13. Vyvrtáme díry. 0,9mm vrták použijeme na díry pro C1, C2, T1, T3 a svorkovnice. Na zbytek stačí 0,7mm, popřípadě 0,8mm. 3mm vrták použijeme na díry v rozích desky a pod tranzistory T1 a T3. Po odvrtání odstraníme toner acetonem.
14. Napájíme součástky. Pozor zejména na polaritu tranzistorů a diod. Tranzistory T1 a T3 doporučuji pájet přišroubované k desce a s chladiči. Zajistíme si tak přesnou polohu tranzistoru a snadnou montáž do krabičky.

Osazovací plán


15.
Veškeré měděné spoje pocínujeme řádnou vrstvou cínu. Cínem opravdu nemusíme šetřit. Stačí pájkou rozmazat po mědi. Zajistí nám ochranu mědi proti oxidaci a opraví případné "mramorování" v místech, kde nevydržel toner.

DPS
Cínování DPS zkažené podleptáním. Cínu se nebojte a dejte ho tam dost.

16. Rozpustíme kalafunu v lihu a výsledným roztokem celou DPS nalakujeme. Popřípadě použijeme lak přímo určený na DPS.
17. Necháme zaschnout a je hotovo.

Velice dobré instruktážní video.

Vodiče a zapojení elektronického obvodu zapalování

Instalační vodiče by měly mít dostatečný průřez. Pro silové větve (přívod k zapalovacím cívkám a uzemnění elektronického obvodu) jsem použil vodiče o průřezu 1,5mm2 . Pro méně proudově zatížené větve (napájení obvodu +12V, signál z kladívek) byly užity vodiče o průřezu 0,5mm2 . Napájecí napětí elektroniky zapalování doporučuji vzít od vývodu č.15 zapalovacích cívek. Výhoda spočívá v tom, že při použití chcípače se odpojí vše, včetně  elektroniky zapalování a ne pouze cívky.
Připojení kabelů na cívky je řešeno pomocí kabelových ok. Jsou krimpovací, ale pro jistotu jsem je pájel.
Také je nutné odpojit odrušovací kondenzátory kladívek. Zpomalují zavření tranzistoru a způsobují oslabení jiskry!

Kabely
Černý vodič s červeným pruhem je napájení +12V pro elektroniku zapalování.

Instalace na motocykl

Když máme hotovou DPS, usadíme ji do krabičky. K uchycení desky jsem použil čtyři šrouby M3 a plastové distanční sloupky. Dva z těchto šroubů jsou v rozích u svorkovnice a další dva drží chladiče DO1 u T1 a T3. Šrouby doporučuji koupit dostatečně dlouhé, protože budou držet celou sestavu DPS-krabička na krytu vzduchového filtru.

DPS v krabičce Krabička zapalování Kryt airboxu Kryt airboxu
Toto umístění jsem zvolil z důvodu dostatečného prostoru, pevné montáže a krytí kastlíkem proti vodě. Na druhou stranu je krabička ofukována proudem vzduchu, takže je zajištěno jakéstakés chlazení. I po velmi náročném provozu se o tranzistory rozhodě nespálíte.

Zkušenosti

Kladívka jsem záměrně neseřizoval a ani nic dalšího, abych vůbec poznal, jaký vliv má elektronický obvod. Následuje malá sumarizace:

Start: určitě snazší, zejména v chladnějším počasí, může být i chudší směs a chytí, na přechlastání reaguje stejně jako kladívka :) 

Jízda: plynulejší chod motoru. Ať si různí odborníci na zapalování ze škodymanie říkají co chtějí, je prostě znát kdy to bouchne. Na druhou stranu pozoruji lehký nárůst vibrací, ale nepovažuji je za nějak škodlivé. Spíše bych řekl, že se válce přestaly hádat. Zátah je určitě lepší, mám tu takový kopeček, který s přítelkyní vždy vyjíždím na třetí rychlostní stupeň. Nyní to kupodivu zvládne roztáhnout v tomto kopečku ze 30km/h na 4. rychlost. Takže určitě zlepšení:)

Spotřeba: nevím, nezjišťoval jsem neb mi odešlo počítání kilometrů, ale řekl bych, že je tak nějak stejná. Ikdyž je fakt, že s novým obutím, které má podstatně větší obvod, jsem musel na dovolené s přetíženou motorkou jezdit na nižší rychlostní stupně, než minulý rok a tak bych řekl, že reálná spotřeba se spíše snížila. Jak moc dám ještě vědět:)

Jinak pište ohlasy, reagujte, obvod klidně celý překopejte, prostě si to hraní užijte:D
Poslední komentáře
23.08.2016 15:49:25: www.dedra-katalogy.cz/dedra-katalog/Dedra aktuální katalog, slevy, registrace Dedra aktuální katalo...
06.05.2016 15:32:44: Uniq parfémy http://www.cesky-parfem.cz/ Sleva 30% - Uniq parfémy - parfémy a sleva Uniq parfémy, re...
07.06.2012 22:00:06: Search engine marketing will not arive right away, it will take lots of pateince reklama w interneci...