Jawa 350/632

Dočasná náhrada za poruchový typ 350/638. Rám je typu 350/638, motor 350/634 s 14V/15A alternátorem PAL.

- Kelfik

Jak jsem přišel jak mojí Jawce?

Koupě, možnosti a historie

  Ještě mi nebylo ani 18 a už jsem během prázdnin koukal po inzerátech na J350, po Mustangu který jsem vlastnil byla 350ka jasnou volbou :-). Rozhodoval jsem se mezi 634, 638 a nakonec jsem i objevil typ 632, různě jsem to studoval všechny odlišnosti strojů a nakonec jsem se rozhodl pro 632, jelikož už je to novější generace než model 634, má nový rám, kapotáže a 12V elektriku s alternátorem. Model 638 jsem vyloučil, kvůli psané menší spolehlivosti a výdrži motoru a vyšším vibracím.Ještě tu byla taky 639 s kotoučovou brzdou, ale finančně jsem si ji nemohl dovolit.
 
  Nakonec jsem objevil inzerát na 632ku kousek za Ostravou, první majitel, najeto 28tis km a za cenu 9000 Kč, která byla více než příznivá, o týden pozdeji jsem se pro ni s kamarádem a mamkou vydal, mamka byla řidič, jelikož jsem ještě neměl řidičák, ani 18let, zbýval týden do narozenin :-). Moto jsme prohlídli, vyzkoušeli zda vše funguje a nasedl jsem, že ji projedu, ale nechtěla chytnout - aha chyba, přechlastáno, moto se mnou nakonec vystřelila vpřed a já si užíval neskutečného zátahu a výkonu jakým mě ohromila(předtím jsem jezdil jen na Mustangu a v autoškole na ČZ125).
Majitel je motorkář, který přesedlal na silnější, celá jejích rodinka byli motorkáři včetně batolat a dědečka :-). Věřil jsem tedy, že je v dobré kondici, což při bližším ohledání bylo patrné, až na nějaké nedostatky, později se vyskytly nějaké komplikace. Dostal jsem k tomu, několik náhradních dílů včetně celého výfuku, jelikož původní byl podřený a originál návod na obsluhu a doklady. Na motorce, byl dělaný výbrus asi před 5tis km, nová elektrika včetně altíku, jelikož mu kvůli staré baterce vyhořela. S majitelem jsme si teda plácnuli a jeli jsme domů. Popravdě to byla moje nejhorší cesta domů, už se setmělo, začalo pršet a já bez jakékoliv předchozí zkušeností se silnější moto jsem jel 50km domů, ani jsem neměl řidičák. Nic jsem neviděl v děšti, byl jsem promočený jak myš, ještě jsem to před benzinkou položil, no hrůza, ale byl jsem šťastný, že mám pořádnou motorku a budu moct jezdit na delší výlety a na motosrazech budu stíhat ostatním.
  Moto měla ještě původní Barumku přední asi s 1mm vzorku, byla hrozná tedy, ale dojezdil jsem na ni sezónu 2004(nějakách 500km). Na jaře ji nahradila SAVA MC7. Zadni pneu byla skoro nová Mitas H03, kterou tam mám ještě teď (zima 2009), ale nejsem s ní moc spokojený, je dost tvrdá a na cestě není ideální, 2x má zradila.
 
  Těsně před Vánocema 2004 se stalo něco co jsme nečekal, půjčil jsem moto kamarádovi a tomu se cestou domů, najednou zaseklo zadní kolo, naštěstí když jel cca 20km/h, takže spojka a vyřadit. Hned mi volal, že to chcíplo, vysvětluju mu co a jak, za 10 minut mi volá znova ať vezmu jeho auto přijedu pro něj. Zjišťuju, že motor se ani nehne-kurnik co to může být ?!?! Najeto 29 350. No nic hodili jsme motorku k jinýmu kamarádovi domů a s kamarádem, jsme se autem domů. Druhý den vozík a šup pro motorku, odvezli jsme ji ke mě domů, sundali hlavy a ejhle, jedna hlava a píst pobodaný od kousků železa, zjišťujeme, že odešlo ojniční ložisko na levém válci. Takže následovala kompletní GO kliky, u toho se hned daly všechny nový ložiska, gufera, nové spojkové lamely a segment startování. Výbrus nebyl nutný, rýhy na pístu ani válci jsem žádný nepozoroval a navíc výbrus byl proveden při cca 23tis km předchozím majitelem. Ojnice jsem ještě nechal vyleštit, včetně vrchu pístů a hlav válců. Dál jsem vyčistil kanálky a zkontroloval slícování. Následovalo zkompletování motoru, nový těsnění, všechny šrouby vyměněny za imbusy. Nasazení motoru a jeho součástí zpátky na rám nám s kamarádem činili určité potíže, ale nakonec vše dopadlo úspěšně, tak ještě napojení lanek, nová náplň do převodovky a je to. Tak zkoušíme to nastartovat, ale nic, ani neškytne, baterka nabitá, kontrolujem vše, zkoušíme roztlačovat, ale nic, začíná sněžit (březen 2005), necháváme to být a jdem pryč. Další den zkoušíme znova, 2x roztlačována v kopce, ale nic, ani neškytne, jsem naštvaný a nadávám na ten stroj, že má poslední šanci. Naposled tedy vytlačíme do kopce, už jsme úplně vyřízení, kamarád mě tlačí dolů a dole si najednou párkrát blafne, ale dál nic, tak tedy ještě jednou do kopce a z kopce a najednou se pořádně chytla holka a fičel jsem šťasný, že se dílo podařilo :-), hurá !!! Moto dál odstavuju až do dubna, než začlo být konečně teplo.

   V roce 2005 jsem na ní najezdil cca 3tis. km. Vyskytovaly se mi na ní problémy se startováním, co jsem se ji nakopával a ona neposlouchala, pak začaly problémy s dobíjením při jízdě po městě, no nebyl jsem s ní příliš spokojený kvůli těmto nepříjemnostem, snažil jsem se to nějak seřídit, ale abych řekl pravdu, ještě jsem se v tom tolik nevyznal jako dnes a říkal jsem si, že je to Jawa a s ní jsou spojený tyto různý neduhy. Nicméně i přes tyto různý nepříjemnostmi, hlavně ty starty špatný, byla sezona příjemná, motosrazy na novém motu byly hned o něčem jiném, konečně jsem stačil silnějším moto a rychlost kolem 100km/h nebyla problém. Nejzajímavější a nejdobrodružnější cestu co jsem podniknul bylo do Valtic-220km tam a 200km zpět a to za jeden den, no ještě dnes mě trochu zabolí zadek, když si vzpomenu :-D. Z dnešního pohledu se divím, že jsem tu cestu podniknul, předtím jsem jezdil trasy do 60km a teď 420km a navíc stav moto nebyl takový jako dneska.
  Zimu 05/06 strávila v novém bydlišti, v garáži v paneláku. V roce 2006 jsem na ní najel snad jen 1000km, neměl jsem na ni vůbec chuť, kvůli problémům, neměl jsem v ní příliš důvěru, abych někde nezůstal viset. A druhý důvod byl, že jsem si koupil auto a opájel se autem.
  Naštěstí jsem se z toho vzpamatoval a na jaře 2007, jsem se opět vrátil k moto. Hlavně za to musím poděkovat JAWAMANII, jelikož jsem ji objevil. Díky ní jsem přišel na veškerý příčiny mých problémů a vyřešil jsem je, na vině byly hlavně rozhádaný válce, špatně seřízený karbec, roztavený drátky v urměrňovači a špatný regulátor dobíjení a taky už dosluhující baterie. Vše jsem díky JM vyřešil, včetně spousty dalších nedostatků a dostal se k různým vylepšením a taky odškrcení motoru. A našel jsem i nový kamarády, se kterýma jsme začali podnikat delší a lepší výlety.

Pár údajů co mohou někoho zajímat:

- max. rychlost dle DIGI tacho 125km/h při otáčkách 5100
- spotřeba 4,56 l/100km
- výkon po odškrcení cca 22koní
- max. otáčky na 2.rychlostní stupeň 5600


Žádné komentáře